Puchar Świata do roku 2018
Puchar Świata do roku 2018
Szklarska Poręba znów będzie areną sprintów i biegów dystansowych podczas zawodów Pucharu Świata w 2014 roku. Podczas obrad FIS w Zurychu zmieniono wcześniejsze plany. Pierwotnie FIS chciała, aby w Szklarskiej Porębie rozgrywane były wyłącznie sprinty. W pierwszym dniu indywidualne, a w drugim drużynowe. Ma to służyć zawodnikom, którzy po trudnym cyklu Tour de Ski, podczas zawodów sprinterskich mimo wszystko łatwiej regenerują siły.
  • Zmiana nie była prosta, ale komisja FIS zrozumiała nasze postulaty i zgodziła się na powtórzenie wariantu z tego roku. Pierwszego dnia w Szklarskiej Porębie zostaną rozegrane sprinty techniką dowolną, a drugiego dnia bieg na 10 km kobiet i 15 km mężczyzn klasykiem – mówi Jacek Jaśkowiak członek Komisji FIS ds Pucharu Świata.

Ustalony został również wstępny kalendarz na kolejne lata. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Polska znalazła się w grupie państw, w których zawody Pucharu Świata rozgrywane będą co 2 lata (razem z Czechami, Francją, Estonią i Słowenią). Jest to związane m.in. z ilością osób uprawiających ten sport w naszym kraju oraz interesami sponsorów tytularnych. Zgodnie z tym założeniem, zmagania najlepszych zawodniczek i zawodników w Szklarskiej Porębie będzie można oglądać też w latach 2016, 2018.

Więcej…
 
Puchar Świata

Czesi i Polacy chcą budować wspólny ośrodek przygotowań olimpijskich w sportach narciarskich.

Harrachov i Szklarska Poręba oraz narodowe Związki Narciarskie z Polski i Czech podpisały porozumienie w sprawie organizacji wspólnych zawodów Pucharu Świata w biegach i skokach narciarskich. Nordic Festival, który popierają również władze województw Dolnośląskiego i Libereckiego, miałby się odbyć w roku 2016. Jednak zawody, to tylko jeden z elementów współpracy. Harrachov i Szklarska Poręba chcą stworzyć wspólny ośrodek treningowy związany z narciarstwem klasycznym.


Nordic Festival zaplanowany na 2016 rok to propozycja organizacji zawodów Pucharu Świata w skokach w Harrachovie i biegach w Szklarskiej Porębie, a także kombinacji norweskiej, które odbywałyby się w ciągu kilku dni. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) chętnie patrzy na takie projekty obejmujące wszystkie dyscypliny narciarstwa klasycznego. Szczególnie jej zależy na rozwoju kombinacji norweskiej, która w ostatnich latach nie jest tak popularna.

 

Więcej…